top of page

БАТЬКАМ

Скачати шаблон заяви на табір

Рекомендації для батьків

Літній табір - нелегке рішення

Ось і настає довгоочікуване літо, а з ним і питання, пов'язані з тим, де дитина проведе літо. Якщо є непрацюючі бабусі-дідусі, то це проблема не стоїть так гостро. А якщо немає? Тоді вибір такий: або дитина перебуває вдома цілий день без нагляду (відповідно потрапляє під вплив вулиці). Або батьки відправляють дитину в літні табори. Це можуть бути як табору відкриті при школах, так і оздоровчі, спортивні та інші табори.
Напевно, у багатьох батьків є досвід власного відпочинку в літніх таборах. Варто згадати не тільки радості, а й неприємні хвилини, проведені там. Для чого? Для того, щоб убезпечити свою дитину, а також не опинитися перед фактом, що гроші (зараз дуже немаленькі) витрачені даремно.
Перш ніж прийняти рішення про покупки путівки в табір, подивіться на свою дитину неупереджено. Звичайно, він у вас найкращий, чудовий! А який іще? Самостійний - несамостійний, ініціативний заводила або боязкий тихоня, аккуратист або гаряча «шибайголова»... Були у нього в житті ситуації, коли він перебував довго один без батьків, чи зможе постояти за себе, чи легко сходиться з однолітками, чи вміє стежити за чистотою свого тіла і одягу.... Все це важливо! Напевно, якщо говорити про шкільному літньому таборі, то тут найменше виникає труднощів. Одні з основних: це труднощі адаптації та нудьга. Про першу поговоримо докладніше трохи нижче. А друга ..., тут тільки спробувати вибрати того педагога і школу, про яких є хороші відгуки. Як правило, вартість за відвідування річного шкільного табору дуже невисока, відповідно особливих очікувань не варто покладати.

Якщо в шкільному літньому таборі дитина все-таки знаходиться під постійним контролем батьків, то коли він їде або на море, або в спортивний або ще якої-небудь табір, тут невідомо чого очікувати. Відомі випадки, коли з престижних дорогих таборів діти тікали або просили батьків забрати їх достроково. Відбувається це з різних причин. Перш за все, це залежить від особливостей самої дитини. Якщо до цього він жив у тепличних домашніх умовах і свої речі діставав чистими і поглаженное з шафи, то йому може припасти не до вподоби табірне життя. Адже тут треба і погладити самому і випрати натільні дрібнички (речі в дорозі обов'язково помнуться, а чистої білизни на весь строк не набереш). Так само треба влитися в колектив, завести собі друзів-товаришів, брати участь в табірного життя. Для багатьох дітей одним з виходів є спільна поїздка з другом або подругою. Двоє - це не один. Удвох не занудьгували, завжди є підтримка.
Після прибуття дитини в табір, протягом 2-5 днів йде адаптація дитини до нового місця і колективу. На цей період припадає найбільша кількість дзвінків додому, з проханнями забрати дитину з табору (особливо - якщо це перша самостійна подорож дитини). Психологи рекомендують батькам не піддаватися зневірі дитини, і постаратися налаштувати його на оптимістичний лад, переконати в тому, що він уже дорослий, і батьки пишаються його самостійністю. Зазвичай з другого тижня перебування в таборі, коли дитина обзаводиться друзями, починає активно брати участь в табірного життя, дзвінки додому взагалі припиняються. Дуже важливо, заздалегідь попередити дитину, з чим він може зіткнутися і якими способами він може вирішувати ту чи іншу проблему. Підкреслю, спочатку він повинен спробувати сам вирішити і тільки потім звертатися за допомогою до вожатим або батькам. Те, що мобільний зв'язок зараз доступна - це здорово. Але багато сучасних діти настільки звикли по будь-якій дрібниці телефонувати батькам, що нерідкі дзвінки від дівчаток до мамам - яке плаття надягти на дискотеку. Відправляючи дитину необхідно щоб він був освітлений про те, скільки грошей на його мобільному рахунку, скільки коштує вхідний - вихідний дзвінки, як часто він повинен виходити на зв'язок. Буває, що самі батьки заважають дітям вести нормальну табірне життя. Як буде почувати себе дитина, якій мама дзвонить після кожного прийому їжі з питаннями, що і як він з'їв? Не варто переживати, що діти залишаться голодними - такого практично не буває, якщо на обід хлопчик відмовився від котлети, то на вечерю попросить добавку каші.

Найбільшою проблемою є адаптація до нового колективу. Що говорити про дітей, якщо навіть дорослі люди, що приходять на нове місце роботи, або їдуть відпочивати з незнайомою компанією думають, про те, як складуться взаємини з новими людьми. Діти в силу своєї більшої емоційності більш гостро реагують. Тому ще до від'їзду свого чада в табір, поговоріть з ним, що може стати причиною конфлікту з колективом. Однією з причин може стати, то, що дитина чимось виділяється серед інших дітей (ходить в окулярах, рудоволосий, товстий, високий і інше) - проговорите його можливі реакції та дії. Іншою причиною може бути незгода з общеколлектівних нормами і правилами. Наприклад, дівчинка не може примиритися з тим, що всі її сусідки по кімнаті курять, лаються матом і тікають ночами базікати з хлопцями. Адже не секрет, що діти в таборах ведуть більш вільний спосіб життя, ніж під наглядом батьків. Уявіть, дзвонить дівчинка додому і каже: «Мені тут погано, зі мною не хочуть спілкуватися, заберіть мене». Спочатку розберіться, що стоїть за цими загальними фразами, а не говорите: «Пройде пара днів, і ти звикнеш». Хто з нормальних батьків захоче, щоб дочка по приїзду з табору «звикла палити і лаятися матом»? А адже куріння - це не найбільша проблема, нерідкі проби алкоголю, наркотиків і ранніх сексуальних контактів. Тільки мова не про те, що погано працювали вожаті та вихователі. Вони ж не можуть 24 години поспіль тримати за руку кожного з дітей. Тут вже йдеться про те, що ви самі заклали в сої дитя при вихованні. Адже якась дівчинка почне палити, якась поскаржиться вожатого і попросить перевести її в іншу кімнату, якась поїде додому, а знайдеться одна не схожа зовсім на інших і почне боротьбу з курінням серед підлітків і своєю силою, енергією «заразить» інших хлопців. Довіряйте своїм дітям і відпускайте їх, все одно вони стануть дорослими. При правильному сімейному вихованні - це не страшно! І тоді, їх можна не тільки відпустити в літній табір зі спокійним серцем, а й у доросле життя.

bottom of page